
Zařizování nového bytu se občas může zdát velice náročné, dokonce vybavení menšího bytu se dá považovat za umění. Zásadní je vymyslet daný koncept, jednotný styl a po dobu realizace jej bezprostředně udržet. Hlavní snahou by mělo být, aby bydlení zůstalo pohodlné, praktické a zároveň vzdušné.
Kreativita nezná meze
Během hledání nábytku či dekorací vás možná osloví nějaký konkrétní kousek. Vždy je však nutné si ho představit na konkrétním místě a položit si otázku, zda se tam opravdu hodí. Sám o sobě totiž může vypadat dobře, ale v kombinaci s ostatním zařízením by nemusel fungovat. Při volbě oblíbeného stylu se snažte jej zakomponovat do každé z místností, aby se prolínal celým interiérem a jednotlivé prostory ladily. Pravidlo “méně je více” platí i v případě interiérového designu. Lidé mají tendence se obklopovat zbytečným množstvím věcí, nejčastěji to jsou doplňky. Dekorace však mají atmosféru domova dotvářet, ne vytvářet. Lepší cestou je vybrat si méně dekorací, které ve správné kombinaci s nábytkem vyniknou.
Hra s barvami
Nezařízená místnost je jako nepopsaný list papíru. Velkou chybou je, když se nejprve vymaluje stěna barvou a až pak se dolaďuje nábytek a dekorace. Designéři to dělají naopak – správnou barvu hledají spolu se vzorky hlavních textilií – pohovky, koberců a závěsů. Typickým příkladem pro interiér v severském stylu jsou bílé stěny. Rovněž si dávejte pozor na množství použitých barev. Je doporučeno použít jednu hlavní barvu a dvě doplňkové. Dekorace se pak mohou ladit do různých odstínů těchto barev.
Nejčastější chyby
1) nepřesné rozměry
• – při nákupech se neřiďte odhadem, ale mějte připravené přesné rozměry a metr v ruce
• – doporučuji zakreslit si půdorys bytu a rozvrhnout si množství nábytku
2) nepraktická řešení
• – např. mikrovlnná trouba v kuchyni na úrovni očí může být při manipulaci s horkým pokrmem až nebezpečná
• – myslete na ergonomii a bezpečnost
3) různorodá podlaha
• – nedoporučuji každou místnost s vlastní podlahou
• – snažte se vytvořit jednotný celek se stejnou podlahou, koupelnu a WC lze pak pojmout individuálně
4) nevhodné osvětlení
• – při výběru žárovky je důležitá nejen svítivost, ale i barva světla
• – barva pak určuje, jestli se doma budete cítit příjemně
5) absence centrálního prvku
• – každá místnost by měla mít svůj centrální bod, na který vám jako první padne pohled
• – kolem tohoto bodu pak umístěte zařízení
Pokud váš byt disponuje větší předsíní, do které se vchází i vychází dveřmi na straně, zkuste místnost předělit skříní! Díky tomu se vytvoří předsíň a zároveň malá šatna.
Pakliže potřebujete s čímkoli poradit ohledně pronájmu či koupi bytu, nebojte se obrátit na mě, realitního makléře kanceláře RE/MAX. Celým procesem vás snadno a rychle provedu a rád se s vámi pobavím o zařízení interiéru vaší budoucí nemovitosti.
Roman Semrád